Hjem / Sjakkinformasjon / NM i sjakk – landsturneringen

NM i sjakk – landsturneringen

NM i sjakk arrangeres årlig og det kåres norgesmestre i klassene Elite, Senior, Junior, Kadett, Lilleputt og Miniputt. Vinneren i Eliteklassen er norgesmester i sjakk fram til neste landsturnering.

Siden NM i sjakk første gang ble arrangert i 1916 har det blitt arrangert omtrent hvert år siden med opphold i 1928 (gr. nordisk i Oslo), i 1939 (grunnet nordisk i Oslo) og 1940-1944 (grunnet 2. verdenskrig)

Totalt har 45 spillere vunnet NM-titler gjennom 96 NM (etter landsturneringen 2018).

Adelskalenderen over flest NM-titler:

SpillerAntall seireNM vunnet:
GM Berge Østenstad8(1984, 1990, 1994, 1997, 1999, 2003, 2004, 2011)
GM Simen Agdestein7(1982, 1986, 1988, 1989, 2000, 2002, 2005)
Olaf Barda6(1930, 1947, 1948, 1952, 1953, 1957)
GM Leif Øgaard5(1974, 1975, 1979, 1985, 1993)
Jac. A. Brekke4(1919, 1920, 1923, 1925)
Svein Johannessen4(1959, 1962, 1970, 1973)
GM Einar Gausel3(1992, 1996, 2001)
Erling Myhre3(1946, 1950, 1955)
H. C. Christoffersen3(1926, 1929, 1936)
GM Jonathan Tisdall3(1987, 1991, 1995)
Ragnar Hoen3(1963, 1978, 1981)
GM Jon Ludvig Hammer3(2013, 2017, 2018)
Arne Zwaig2(1964, 1969)
Ernst Rojahn2(1945, 1958)
H. G. Hansen2(1921, 1927)
GM Kjetil A. Lie2(2009, 2010)
Knut J. Helmers2(1976, 1977)
Trygve Halvorsen2(1933, 1934)
Arne Vinje Gulbrandsen2(1965, 1968)
Paul Svedenborg2(1966, 1967)
GM Frode Olav Olsen Urkedal2(2012, 2014)
GM Aryan Tari2(2015, 2019)

Alder ved første gangs Norgesmester:

  1. Simen Agdestein (1982 – 15 år og 2 måneder – født 15/5-1967)
  2. Magnus Carlsen (2006 – 15 år og 7 måneder  – født 30/11-1990) kom på delt 1. plass i både 2004 og 2005 men tapte stikk-kamp om tittelen
  3. Aryan Tari (2015 – 16 år og 1 måned – født 4/6-1999)
  4. Arne Zwaig (1964 – 17 år og 5 måneder – født 6/2-1947)
  5. Frode Olav Olsen Urkedal (2012 – 19 år og 2 måneder – født 14/5-1993)
  6. Johan Salomon (2016 – 19 år og 2 måneder – født 7/5-1997)
  7. Paul Svedenborg (1966 – 19 år og 3 måneder – født 24/4-1947)
  8. Knut Jøran Helmsrs (1976 – 19 år og 5 måneder – født 7/2-1957)
  9. Berge Østenstad (1984 – 19 år og 10 måneder – født 15/9-1964)
  10. Olaf Barda (1930 – 20 år og 11 måneder – født 17/8-1909)
  11. Svein Johannessen (1959 – 21 år og 9 måneder – født 17/10-1937)
  12. Arne Vinje Gulbrandsen (1965 – 22 år og 4 måneder – født 27/3-1943)
  13. Leif Øgaard (1974 – 22 år og 6 måneder – født 5-1-1952)
  14. Ragnar Hoen (1963 – 22 år og 9 måneder – født 5/10-1940)
  15. Jon Ludvig Hammer (2013 – 23 år og 1 måned – født 2/6-1990)
  16. Kristian Stuvik Holm (2021 – 23 år, 4 måneder og 24 dager – født 16/2-1998)
  17. Roy Harald Fyllingen (1998 – 23 år og 6 måneder – født 31/1-1975)
  18. Espen Lie (2008 – 23 år og 6 måneder – født 3/1-1984)
  19. Terje Wibe (1971 – 23 år og 9 måneder – født 6/10-1947)
  20. Bjørn Tiller (1983 – 24 år og 6 måneder – født 16/1-1959)
  21. Andreas Gulbrandsen (1931 – 25 år – født 1906)
  22. Aage Vestøl (1949 – 26 år og 7 måneder – født 24/12-1922)
  23. Per Ofstad (1961 – 26 og 8 måneder – født 27/11-1934)
  24. Einar Gausel (1992 – 28 år og 8 måneder – født 30/11-1968)
  25. Kjetil A. Lie (2009 – 28 år og 8 måneder – født 18/11-1980)
  26. Sverre Heim (1980 – 28 år og 9 måneder – født 4/10-1951)
  27. Arne S. B. Krogdahl (1937 – 28 år – født 1909)
  28. Jonathan Tisdall (1987 – 28 år og 11 måneder – født 26/8-1958)
  29. Trygve Halvorsen (1933 – 30 år – født 1903)
  30. Eugen Johnsen (1932 – 32 år – født 1900)
  31. Frode Elsness (2008 – 35 år og 1 måned – født 15/6-1973)
  32. Erling Kristiansen (1972 – 35 år og 7 måneder – født 17/12-1936)
  33. Jørgen Saurén (1935 – 35 år – født 1900)
  34. Jac. A. Brekke (1919 – 36 år – født 1883)
  35. Oluf Kavlie-Jørgensen (1938 – 36 år – født 1902)
  36. Ernst Rojahn (1945 – 36 år – født 1909)
  37. Josef Lilja (1918 – 39 år – født 1878)
  38. H. G. Hansen (1921 – 39 år – født 1882)
  39. A. M. Erichsen (1922 – 39 år – født 1883)
  40. Leif F. D. Lund (1924 – 40 år – født 1884)
  41. Erling Myhre (1946 – 43 år og 6 måneder – født 11/1-1903)
  42. H. C Christoffersen (1926 – 44 år – født 1882)*
  43. Daan de Lange (1960 – 44 år og 11 måneder – født 4/8-1915)
  44. Otto B. Morcken (1956 – 46 år  – født 1910)
  45. Einar Haave (1954 – 46 år – født 1908)
  46. Harry Kongshavn (1951 – 52 år og 5 måneder – født 23/2-1899)

Tabell oppdatert etter Landsturneringen 2018
* H. C Christoffersen vant også den første landsturneringen i 1916, men det var først i 1918 at Norgesmestertittelen ble delt ut her.

forklaring om alder og måneder

forklaring om alder og måneder

* Alle er satt i forhold til fødselsdato, men kun utregned måned basert på at landsturneringen alltid foregår i juli.
Personer født i juli = 0 mnd,
juni = 1 mnd
mai = 2 mnd
april = 3 mnd
mars = 4 mnd
februar = 5 mnd
januar = 6 mnd
desember = 7 mnd
november = 8 mnd
oktober = 9 mnd
september = 10 mnd
august = 11 mnd

Klubber med NM-titler:

KlubbNM-titlerSpiller/år
OSS/CSS*47Alle andre ikke nevnt under
Asker SK9Simen Agdestein 1982
Berge Østenstad 1984, 1990, 1994, 1997, 1999, 2003, 2004, 2011
NTG4Simen Agdestein 2000, 2002, 2005, Magnus Carlsen 2006
Bergens SK3Oluf Kavlie-Jørgensen 1938, Per Ofstad 1961, Roy H. Fyllingen 1998
Brugata SK3Leif Øgaard 1985, Jonathan Tisdall 1987, 1991
Drammens SK3H. C Christoffersen 1926, 1929, 1936
Porsgrunn SK3Espen Lie 2007, Kjetil A. Lie 2009, 2010
Vålerenga SK3Aryan Tari 2015, 2019, Kristian Stuvik Holm 2021
SK 19112Frode Olav Olsen Urkedal 2012, 2014
Moss SK2Andreas Gulbrandsen 1931, Frode Elsness 2008
Narvik SK2Pauls Svedenborg 1966, 1967
SK Odin2Olaf Barda 1930, Eugen Johnsen 1932
SK Stjernen2Knut Jøran Helmers 1976, 1977
SK Torshov2Arne Zwaig 1969, Svein Johannessen 1970
Tønsberg SK2Ernst Rojahn 1945, 1958
Nordstrand2Jonathan Tisdall 1995, Johan Salomon 2016
Akademisk SK1Sverre Heim 1980
Hamar SS1Daan de Lange 1960
SK Centrum1Jac. A. Brekke 1925
SK Fischer1Svein Johannessen 1973
Stavanger SK1Einar Haave 1954

* Oslo Schakselskap byttet navn fra Christiania Schakselskab i 1925
Tabell oppdatert etter Landsturneringen 2019

Deltakere i NM:

sjakknm1918-2015
ÅrArrangørNorgesmesterDeltagere
1916Kristiania (Oslo)H. C. Christoffersen, CS (Christiania Schakselskab) (ikke norgesmestertittel)14
1918Kristiania (Oslo)Josef Lilja, CS30
1919Kristiania (Oslo)Jac. A. Brekke, CS30
1920Kristiania (Oslo)Jac. A. Brekke, CS33
1921BergenH. G. Hansen, CS (stikkamp)26
1922Kristiania (Oslo)A. M. Erichsen, CS49
1923Kristiania (Oslo)Jac. A. Brekke, CS66
1924Kristiania (Oslo)Leif F. D. Lund, CS60
1925OsloJac. A. Brekke, SK Centrum, Oslo68
1926BergenH. C. Christoffersen, Drammens SK (stikkamp)48
1927TrondheimH. G. Hansen, OSS (Oslo Schakselskap)41
1929DrammenH. C. Christoffersen, Drammens SK34
1930OsloOlaf M. Olsen (senere Olaf Barda), SK Odin, Oslo (stikkamp)45
1931StavangerAndreas Gulbrandsen, Moss SK35
1932BergenEugen Johnsen, SK Odin57
1933FredrikstadTrygve Halvorsen, OSS (stikkamp)49
1934HamarTrygve Halvorsen, OSS42
1935SandefjordJørgen Saurén, OSS48
1936OsloH. C. Christoffersen, Drammens SK60
1937TrondheimArne S.B. Krogdahl, OSS31
1938GrimstadOluf Kavlie-Jørgensen, Bergens SK47
1945OsloErnst Rojahn, Tønsberg SK (stikkamp)135
1946BergenErling Myhre, OSS (stikkamp)109
1947KristiansandOlaf Barda, OSS75
1948FredrikstadOlaf Barda, OSS (stikkamp)86
1949OsloAage Vestøl, OSS125
1950TrondheimErling Myhre, OSS84
1951StavangerHarry Kongshavn, OSS124
1952SkienOlaf Barda, OSS144
1953FredrikstadOlaf Barda, OSS137
1954DrammenEinar Haave, Stavanger SK102
1955StabekkErling Myhre, OSS113
1956SteinkjerOtto B. Morcken, OSS94
1957LillehammerOlaf Barda, OSS148
1958ÅlesundErnst Rojahn, Tønsberg SK111
1959OsloSvein Johannessen, OSS131
1960FredrikstadDaan de Lange, Hamar SS94
1961SandefjordPer Ofstad, Bergens SK145
1962HamarSvein Johannessen, OSS174
1963MossRagnar Hoen, OSS156
1964OsloArne Zwaig, OSS143
1965MosjøenArne V. Gulbrandsen, OSS (stikkamp)112
1966BodøPaul Svedenborg, Narvik SK160
1967BergenPaul Svedenborg, Narvik SK134
1968OsloArne V. Gulbrandsen, OSS202
1969HamarArne Zwaig, OSS184
1970KristiansundSvein Johannessen, OSS156
1971SkienTerje Wibe, OSS (stikkamp)224
1972RørosErling Kristiansen255
1973SandnesSvein Johannessen, SK Fischer313
1974SandefjordLeif Øgaard, OSS378
1975OsloLeif Øgaard, OSS330
1976HarstadKnut J. Helmers, SK Stjernen211
1977BergenKnut J. Helmers, SK Stjernen330
1978RisørRagnar Hoen, OSS375
1979MoldeLeif Øgaard, OSS422
1980OsloSverre Heim, Akademisk SK546
1981KirkenesRagnar Hoen, OSS226
1982LillehammerSimen Agdestein, Asker SK (stikkamp)417
1983TrondheimBjørn Tiller, OSS377
1984OsloBerge Østenstad, Asker SK428
1985GausdalLeif Øgaard, Brugata SK299
1986SteinkjerSimen Agdestein, OSS297
1987KristiansandJonathan Tisdall, Brugata SK (stikkamp)437
1988AskerSimen Agdestein, OSS562
1989RandabergSimen Agdestein, OSS446
1990BrønnøysundBerge Østenstad, Asker SK334
1991GjøvikJonathan Tisdall, Brugata SK587
1992KristiansundEinar Gausel, OSS463
1993OsloLeif Øgaard, OSS588
1994DrammenBerge Østenstad, Asker SK519
1995NamsosJonathan Tisdall, Nordstrand SK433
1996AltaEinar Gausel, OSS299
1997StavangerBerge Østenstad, Asker SK486
1998OsloRoy H. Fyllingen, Bergens SK537
1999GausdalBerge Østenstad, Asker SK (stikkamp)415
2000AskerSimen Agdestein, NTG (stikkamp)427
2001KristiansundEinar Gausel, OSS420
2002RørosSimen Agdestein, NTG549
2003FredrikstadBerge Østenstad, Asker SK623
2004MoldeBerge Østenstad, Asker SK (stikkamp)516
2005SandnesSimen Agdestein, NTG (stikkamp)583
2006MossMagnus Carlsen, NTG (stikkamp)533
2007HamarEspen Lie, Porsgrunn (stikkamp)500
2008TønsbergFrode Elsness, Moss (stikkamp)471
2009BergenKjetil Aleksander Lie, Porsgrunn513
2010FredrikstadKjetil Aleksander Lie, Porsgrunn (stikkamp)485
2011OsloBerge Østenstad, Asker SK (stikkamp)497
2012SandefjordFrode Olav Olsen Urkedal, SK 1911 (stikkamp)437
2013LillehammerJon Ludvig Hammer, OSS488
2014TrondheimFrode Olav Olsen Urkedal, SK 1911504
2015OsloAryan Tari, Vålerenga SK670
2016TromsøJohan Salomon, Nordstrand376
2017StavangerJon Ludvig Hammer, OSS606
2018SarpsborgJon Ludvig Hammer, OSS542
2019LarvikAryan Tari, Vålerenga SK524
2020HellIkke arrangert grunnet Koronasituasjonen
2021Oslo/Bergen*Kristian Stuvik Holm, Vålerenga SK26
2022Kongsvinger
2023Oslo
I 2021 ble kun eliteklassen arrangert. Bergen var opprinnelig arrangør, men landsturneringen ble avlyst grunnet koronasituasjonen. Dermed ble eliteklassen avhold i Oslo.

Kilder:

NorskeSjakktrekk-3Dny

Hovedkilde er Norske sjakktrekk: Norges Sjakkforbund 100 år, 1914-2014 av Øystein Brekke.

Løs tilleggsinformasjon fra Norsk Sjakkblad, Wikipedia og andre kilder er satt i system i artikkelen over.

Alle nyhetssaker fra landsturneringen kan sees her