Men Trygve Dahl (16) vant de største pengepremiene i helga.
I en sjakkfestival med 3 NGP-er, ble Scandic Grand Prix 2016-2017 avsluttet denne uka på Hell. Mens GM Leif Erlend Johannessen vant Hell Grand Prix, ble det den unge hjemmespilleren Trygve Dahl som kunne sanke mest penger.
Med 3 klasseseire av 3 mulige, sikret han seieren i sammendraget i klasse 1 (kr 6.000,-). I tillegg gjorde de tre seirene at Dahl vant superbonusen for flest klasseseire denne sesongen, og sanket inn en liten ekstra slump penger på det (kr 7.000,-).
Samtidig sikret Svein Erik Lurdalen (Kongsberg) førsteplassen i klasse 2 i sammendraget. De tre turneringene på Hell var de tre siste i årets Scandic Grand Prix. Totalt var det 111 turneringer som telte med i sammendraget.
Scandic Hell Grand Prix
Forhåndsfavoritten GM Leif Erlend Johannessen var utilnærmelig og vant suverent med 5 poeng på de 5 rundene. Den eneste spilleren i nærheten var hjemmehåpet Trygve Dahl som spilte remis i 4. runde. Dermed unngikk han stormesteren, og gikk også ubeseiret gjennom turneringen.
På 3. plass kom Ole Emil Frisvold (Bergens), som hadde best kvalitet av en trio på 4 poeng.
Resultatliste Scandic Hell Grand Prix
Resultatliste Scandic Hell Grand Prix
Komplette resultater på TurneringsService
Hell Blitz Grand Prix
Hell Blitz Grand Prix ble spilt lørdag 25. juni. Det ingen som gikk ubeseiret ut av de 9 rundene med lynsjakk, men Edwin David (Trondheim) gjorde det best av alle med 8 av 9 poeng. Han vant forant Trygve Dahl (Hell) med 7,5 og Roar E. Nakken (Aalesunds) som tok 7 poeng.
Resultatliste Scandic Hell Blitz Grand Prix
Resultatliste Scandic Hell Blitz Grand Prix
Komplette resultater på TurneringsService
Hell Rapid Grand Prix
Hell Rapid Grand Prix ble spilt fredag 24. juni og her gikk Trygve Dahl til topps med 5,5 poeng på de 6 rundene. Han sikret seieren med en remis mot Ferenc Székely (Trondheim) i siste runde. Svein Dale (SK 1911) tok 2. plassen med 5 poeng mens nevnte Székely tok 3. plassen med 4,5 poeng.
Resultatliste Scandic Hell Rapid Grand Prix
Resultatliste Scandic Hell Rapid Grand Prix
Nr
|
Spiller | NGP-kl |
Norsk ELO
|
FIDE-rating
|
Klubb |
Poeng
|
1
|
Trygve Dahl | 1 | Hell |
5,5
|
||
2
|
Svein Dale | 2 | 1911 |
5,0
|
||
3
|
Ferenc Székely | M | Trondheim |
4,5
|
||
4
|
Roar E. Nakken | 1 | Aalesunds |
4,0
|
||
5
|
Odd Ristesund | 3 | Kampen |
4,0
|
||
6
|
Rune Haug | 2 | Levanger |
4,0
|
||
7
|
Edvin Ekeland Halvorsen | 5 | Elefantene |
4,0
|
||
8
|
Svein Erik Lurdalen | 2 | Kongsberg |
3,5
|
||
9
|
Oskar Feed Jakobsen | 5 | Sandnes |
3,5
|
||
10
|
Erling Skjelstad | 2 | SMPOAÅ |
3,5
|
||
11
|
Lars N Borge | 4 | Trondheim |
3,0
|
||
12
|
Anders Teigen | 5 | SMPOAÅ |
3,0
|
||
13
|
Thomas Berg | 5 | Levanger |
3,0
|
||
14
|
Alexander Øye-Strømberg | 5 | Hell |
3,0
|
||
15
|
Torbjørn Valvåg | 5 | Tromsø |
3,0
|
||
16
|
Reidar Angell Hansen | 4 | SMPOAÅ |
3,0
|
||
17
|
Shadi Sian | 5 | Hell |
3,0
|
||
18
|
Torey G Neuzil | 1 |
3,0
|
|||
19
|
Ulrik Ruud | 4 | Trondheim |
2,0
|
||
20
|
Kristoffer Wang Strømhaug | 5 | Hell |
2,0
|
||
21
|
Odd Halvor Moen | 4 | Hell |
2,0
|
||
21
|
Jens Teigen | 5 | SMPOAÅ |
2,0
|
||
23
|
Hans Vigleik Jakobsen | 5 | Sandnes |
2,0
|
||
24
|
Eivind Andreas Almli | 5 | Orkdal |
1,5
|
||
25
|
Sigurd Syversveen Kjeldstad | A | Rosenborg Sjakklubb |
1,0
|